Uzm. Klnk. Psk. İpek AKBİRGÜN Moxo Dikkat Testi’ni Anlatıyor - Kıbrıs Çocuk - Ergen - Aile Psikoterapi ve Aile Psikolojik Destek Merkezi

Uzm. Klnk. Psk. İpek AKBİRGÜN Moxo Dikkat Testi’ni Anlatıyor

Uzm. Klnk. Psk. İpek AKBİRGÜN Moxo Dikkat Testi’ni Anlatıyor

Çocuk, genç ve ailelerle çalışmak birçok açıdan ayrıntılı değerlendirmeyi gerektirmektedir.

Bir klinisyen olarak, Moxo Dikkat Testinin diğer dikkat testlerinden farklı olarak klinik tanı ve takip sürecinde önemli yeri olduğunu düşünüyorum. Test boyunca tüm tutum ve davranışlara dair gözlem bulguları ile birlikte elde edilen test sonuç profilinin ayrıntılı değerlendirmesi duruma büyük oranda ayırtedici katkı sağlamaktadır.

Örneğin, çocuk veya gencin dikkat süresinin, odaklanma ve zaman yönetiminin yaş ve cinsiyetine göre ne düzeyde olduğunu, başarısını arttırabilecek çalışma şeklinin nasıl olabileceği, çocuk veya gencin dikkatini bozan durumların neler olduğu? çeldiricilerden ne düzeyde etkilendiğini (işitsel ve/veya görsel), planlama ve organizasyon becerileri gibi önemli yürütücü işlevlere dair ne düzeyde olduğunu belirlemek önemlidir. Ayrıca dikkat veya konsantrasyon becerileri yanında sınav/performans kaygısı mı yaşıyor yoksa ebeveyn veya okula dair yakın ilişkisel zorluklar mı yaşıyor da akademik düzeyi, merak duygusu ve motivasyonu olumsuz etkileniyor? vb gibi sorulara yanıt bulmak ve uygun yaklaşımla çalışmak, çocuk ve gencin öğrenme sürecinde önemli yere sahiptir.

Moxo dikkat testi bilimsel dergilerde yayınlamış yüksek doğruluk payına sahip olması nedeniyle; Dünya genelinde birçok ülkede içerisinde harf, sayı içermemesi, sosyokültürel düzey veya eğitim düzeyinden de etkilenmediğinden tercih edilen bir testtir.

Merkezimizde Moxo Dikkat Testi, özellikle dikkat ve odaklanmakta zorlanma, öğrenme zorluğu ve kaygı sorunları gibi tanılara dair şüphe ile başvuruda bulunan veya okul uyum sorunları yaşayan veya önemli sınava girecek öğrencilerin değerlendirilmesi ve gerekli fırsatların sunulması amacıyla ihtiyaç duyulmaktadır.

Testlerin tanı koymadığını unutmadan hassasiyetle uygulandığında, klinik takip sürecine önemli katkısı olduğunu düşünüyorum.

Bu sitede yer alan tüm yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve / veya tedavi amaçlı kullanılamaz.Kıbrıs Ruh Sağlığı

Kıbrıs Çocuk Ergen Aile Psikoterapi Danışmanı

Kıbrıs Psikolog ve Psikoterapi Merkezi

Çocuk ve Ergen Danışman

Kıbrıs, Psikoterapi, Çocuk ve Ergen

Psikoterapi merkezi

Kıbrıs çocuk psikoloğu

Ergen psikoloğu

Kıbrıs oyun terapisi

kıbrıs çocuk ergen psikoterapisi

kıbrıs çocuk ergen psikoloğu

Aile danışmanlığı

Lefkoşa Psikolog

Lefkoşa çocuk ergen psikiyatri

kktc psikolog

kktc çocuk ergen psikiyatri

kktc çocuk ergen psikolog

kktc oyun terapisi

lefkoşa psikiyatri

lefkoşa psikolog